Doku kültürü Yardımı ile Fidan Yetiştiriciliği!

Doku kültürü fidan yetiştiriciliği üzerine 2008 yılından bu güne bir çok çalışma yaptık. Egzotik Garden bünyesine katılmamız neticesinde çalışmalarımız başka bir boyut kazandı. Bu güne kadar doku kültürü ile üretimini yaptığımız ürün gamımızda ikiye katladı. Ürün portföyümüzü geliştirdik ve Yurt dışında bir çok ülkede sesimizi duyurmaya başladık.

Üretim kapasitemiz!

Doku Kültürü Yardımı ile Pitaya Ejder Meyvesi Fidanı Üretimi; Hollanda ve Vietnam’dan ithalatını yaptığımız Pitaya anaçlarını doku kültürü yardımı ile geliştirdik. Saksıda yetişebilen, yüksek verim alınan bir hale getirdik. Burada temel amaç pitaya ejder meyvesinin her eve girmesini sağlayarak. Ufak alanlarda yüksek verim alınması hedeflenmiştir. 2011 hedefi 100 bin adet olan pitaya ejder meyvesi için kapasite oranında siparişler alınmıştır. Kademeli olarak teslimatına başlanmıştır. 2012 yılı kapasitesi ve ön siparişler alınmaya başlanmıştır.

doku kültürü fidan yetiştiriciliği
doku kültürü fidan yetiştiriciliği

Doku Kültürü Yardımı ile Papaya Fidanı Üretimi; Son yıllarda ev, balkon ve sera yetiştiriciliği epey artmıştır. Akdeniz ve Ege bölgelerinde açık alanda yetiştirilmeye başlanan Papaya fidanı üretimine başlamış bulunuyoruz. Papaya bitkisi Güney Meksika ve Orta Amerika kökenli bir bitkidir. Ticari olarak ilgi gören ve üreticisine para kazandıran bir ürün gurubudur. Doku kültürü yardımı ile üretimi yapılan Papaya Fidanları ortama uyum sağlaması için farklı çalışmalar yapılmaktadır. İç Anadolu ağırlıklı sera çalışmalarımız da devam etmektedir. 2012 üretim kapasitesi 40 bin adet olup ön siparişler alınmaya başlamıştır.

doku kültürü fidan yetiştiriciliği
doku kültürü fidan yetiştiriciliği

Doku kültürü yardımı ile meyve fidan üretim üretimi

Badem Fidanı Üretimi : Ticari Potansiyeli yüksek olan Teksas cinsi badem fidanı üretimine devam ediyoruz. Geç çiçeklenir ağacın tamamı aynı zamanda çiçek açmaz. Bu nedenle soğuklardan etkilenmediği için yüksek verim alınabilen bir badem çeşididir. 2021 kapasitemiz olan 150 bin adet tüplü badem fidanımızın tamamı yurt dışına satılmıştır. 2022 ön siparişleri alınmaktadır. Doku kültürü fidan yetiştiriciliği ile ilgili eğitim çalışmalarımızda ayrıca başlamıştır.

Kayısı Fidanı Üretimi : Her mevsim şartlarında ve dünyada yetişebilen bir ürün gurubudur. Kayısı fidanlarının anaçları Malatya, Erzincan ve Elazığ bölgelerinden temin edilmiştir. Doku kültürü yardımı ile üretimine devam edilmektedir. 2021 kapasitemiz 60 bin adet olun tüplü kayısı fidanı satışı tamamlanmış ve dağıtımına başlanmıştır. 2022 ön siparişleri alınmaktadır.

Şeftali Fidanı Üretimi : Bursa bölgesinden temin edilen bodur şeftali fidanlarının doku kültürü yardımı ile çoğaltılmaktadır. 2021 kapasitemiz 15 bin adet tüplü şeftali fidanlarımızın satışı tamamlanmıştır. 2022 ön siparişleri alınmaya başlanmıştır.

Doku Kültürü Yardımı ile aromatik bitki üretimi

Lavanta Fidanı Üretimi : Başta Denizli olmak üzere Türkiye’nin her yerinde lavanta bitkisi görmeye alıştık. Tıbbi, parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu yapımında kullanılır. Lavanta fidanları doku kültürü yardımı ile çoğaltılarak tüplü şekilde satışa sunulmuştur. 2021 üretim planında yer alan 150 bin tüplü lavanta fidanının tamamı satılmış ve dağıtımı tamamlanmıştır. 2022 ön siparişleri alınmaya başlanmıştır.