Kaktüs ekimi & bakımı

Kaktüs ekimi & bakımı talimatları

Kaktüs tohumlarının çimlenmesini ve büyümesini deneyimlemek, kaktüs dünyanın sunduğu en güzel ve heyecan verici deneyimlerden biridir.
İşte size kendi başarılı ekimlerimizde attığınız tüm adımları anlatıyoruz
Kaktüs tohumlarını ekim yapacağınız yere ince bir şekilde serpin, düzeltin ve düz bir nesneyle hafifçe bastırın,
iyice nemlendirin.

Kaktüs ekimi & bakımı
Kaktüs ekimi & bakımında nelere dikkat etmek gerekir

İnce kumla hafifçe örtün ve üstüne Şeffaf bir naylon ile örtün. (nemini koruması için)

 1. Kaktüs tohumu toprak hazırlığında minarel oranı yüksek, ama içinde yabancı ot tohumu bulundurmayan ve suyu tutmayacak özelikte toprak hazırlığı yapılması önemlidir. Kaktüs ekimi & bakımı bölüm1
 2. Toprağın Mantar ve zararlıya karşı korunabilmesi için tohum ekiminde 15 gün önce hazırladığınız toprağı ıslatılarak direk güneş görmeden ama sıcak bir alanda bekletilmesi, 5 gün direk güneş gören alanda durması önerilir. 2 günde bir üstü açılarak havalandırılır. Kaktüs ekimi & bakımı bölüm 1
 3. Böcek veya zararlı istilasını önlemek için ilaç kullanımı yapılabilir, ama doz aşımına dikkat edin.
 4. Kaktüs tohumunun toprakla buluşma anından 2/3 cm boyuna gelene kadar halen yavru olduğu ve yakın ilgi göstermeniz gerektiğini unutmayın.
 5. Tohumları sulamak için kullanacağınız suyu
  a) çeşme suyu bekletilmiş
  b) kaynamış yumurta suyu iki gün dinlendikten ve süzüldükten sonra
  c) hazır su ve kaynamış yumurta suyu karıştırarak püskürtme şeklinde verilebilir.
  ( unutmayın yüksek klor veya kireç içeren su büyümeyi ve gelişmeyi kötü etkileyecektir)
 6. Şişmeye başlayan kaktüs tohumları 5/9 gün arasında patlar ve kendisini gösterir. Minik kaktüs yavruları ortamındaki nem ile beslenir. Üç günde bir nem kontrolü yapılmalıdır.
 7. Taze filizlenmiş kaktüs fideleri çok sık sulamadan kaçının, çünkü zararlı mantar riski artmıştır ve nemli ortam mantarı çoğalmasını ve yayılmasını hızlandırır. Kaktüs ekimi & bakımı bölüm 2

8.Su dengesini sizin dikkatinize bağlıdır. Bunu bir ölçüsü yoktur ve sizin su dengenize göre kaktüsleriniz hızlı veya yavaş büyüyecektir.

9.Çoğu kaktüslerin ve diğer sulu meyvelerin çimlenme sıcaklığı 18 ila 28 santigrat derece arasındadır.Kaktüs tohumları çimlenip Fide haline gelene kadar uygun sıcaklık % 22’dir ve hafif gölgeleme size etkili büyüme avantajı sağlayacaktır.

10.Kaktüs tohumlarının Mart ve Haziran ayları arasında ekimini yapmak en iyi zamandır. Bu süre zarfında, bir örtü altında, hatta pencereye yakın direk güneş almayan bir alanda gerekli sıcaklığa kolayca ulaşılır.

11.kaktüs tohumları küçük bir bitki olup, gövdesi gelişene ve ilk ince dikenler görülene kadar nemli tutulmalıdır. Daha sonra toprak yüzeysel olarak kuruyabilir. isterseniz kaktüs bakımının ayrıntılı incelendiği konumuza göz atabilirsiniz

Ekiminizde size başarılar ve mutluluklar dileriz!