Kaktüs Besin ve Vitaminleri

Kaktüs Besin ve Vitaminleri incelemeden önce bazı önemli konuları bilmenizi isterim.

Her bitkinin besin istek ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu bilmelisiniz. Zaman ve mekâna göre aynı tür bitkilerin istekleri bile değişmektedir. Nemli bölgedeki kaktüs ile kurak bölgede yetişen kaktüsün bile besin ihtiyaçlarının farklı olduğu aşikârdır.

               İçeriğinde; Azot, Fosfor, Potasyum, Demir, Çinko, Bakır, Kalsiyumun yanı sıra Hümik, Fülvik Asit ve yüksek organik madde bulunan bir bitki besini sayesinde kaktüslerin kök gelişimini ve gövde gelişimini hızlandırır. “Ph dengeleyici asitler daha uzun yaşayacaktır”. Kaktüsün gübreyi daha rahat alması sağlanacaktır.

Egzotikgarden.com tarafından üretilen bitkiye özel bitki besini 4 mevsim bitkinizin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Kök ve gövde gelişimi devam ederek, yapraklarının daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu bitki besinleri sayesinde bitkiyi çiçek açmaya teşvik ederek kaliteli tohum almanıza yardımcı olacaktır.

Kaktüs Besin ve Vitaminleri
kaktüs besin istekleri nelerdir

              Evde kaktüs gübresi nasıl yapabilirim? sorusu son günlerde yoğun olarak gelmeye başladı. Kaktüs bitkisini biraz tanımamız gerekmektedir. Bir çok kaktüs yetiştiricisi NPK olarak adlandırılan genel maksat gübre kullanmaktadır. Kaktüsünüz bunların hangisini, hangi oranda kullanacaktır.

Gübre içeriğini biraz açalım. NPK nedir, ne işe yarar tek tek inceleyelim. Azot bitkinin gövde ve yaprak gelişimine faydası vardır. Fosfor çiçek, kök, tohum gelişimine ve Potasyum da hastalıklara karşı direncine etki eder. Piyasada birçok ürün içeriği incelendiğinde NPK =5+5+5 şeklinde oranlarla karşılaşıyoruz. Bu tarife göre bu NPK oranları gayet iyi gibi gelse de; İşin aslı öyle değil. [ Kaktüs Besin ve Vitaminleri bölüm 2 ]

Burada şu sorulara cevap vermeniz gerekmektedir. Bir iki yaşında olan kaktüsün çiçek açma gibi bir olasılığı olmadığını hepimiz biliyoruz. Sorusunun cevabı; elimizdeki gübre kaktüsümüzün yaşına, üzerindeki yavru sayısına ve kök gelişimine göre verilmelidir. NPK =3+7+5 veya NPK =3+6+6 şeklinde en makulü görünmektedir.  [ Kaktüs Besin ve Vitaminleri bölüm 1 ]

Kaliteli kaktüs gübresi yarasa gübresi, solucan gübresi ve açık deniz yosunu ile zenginleştirilerek imal edilmektedir. İçeriğinde; Azot, Fosfor, Potasyum, Demir, Çinko, Bakır ve Kalsiyumun, Hümik, Fülvik Asit orantılı olmalıdır. Organik Madde, Kaktüslerin Kök gelişimini ve gövde gelişimini hızlandırdığı bilinmelidir. Organik Karbon’un ham maddesi olarak bilinen yarasa gübresinin yararları saymakla bitmez.

Kaktüs gübresi kullanımı hakkında her ağızdan bir sesin çıktığı bir dönemde yaşıyoruz. Bilgili bilgisiz her kez kaktüs hakkında bilgisi var. Enine boyuna kaktüsü incelemeye geldiği zaman kimse yanaşmıyor.  Kaktüs bitkisi etli bitkilerin içerisinde en farklı gelişimini ve soyunu devam ettiren bir bitkidir. İncelemek gerçekten zordur ve yorucudur.  Elinize geçen her gübreyi kaktüse verirseniz köklerinin çürümesine ve sonunda kaktüsün ölmesine sebep olursunuz. 

Kaktüsün canlılığının korunması için gübre içeriğinin neler barındırması gerektiğini inceleyelim. Kaktüs gübresi pH dengeleyici olması gerekiyor. Kokusuz ve çevre kirliliğine meydan vermemeli.  Doğal kalsiyum barındırması ve raf ömrünün uzun olması, sulanmayla ile birlikte akıp gitmemesi gerekir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda Kaktüs gübresi kullanımı önemi bir kat daha artıyor. [ Kaktüs Besin ve Vitaminleri bölüm 2 ]

Kaktüs her mevsim gübrelenmeye ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Kış aylarında uykuya yatan kaktüs gübreye ihtiyaç duymaz. Evde bakımına başlanan kaktüs bitkisi kış aylarında uykuya yatmadığından dolayı gelişimine devam etmektedir.

Kaktüs’e solucan gübresi verebilirmiyim?

Sorusu da son dönemde en çok sorular içerisinde. Kaktüse direk solucan gübresi verilemez. Isıl işlemden geçemeyen solucan gübresi içerisinde bir çok zararlı madde bulunduğu hiç şüphesizdir. Solucan gübresi düzgün üretim aşamasından geçip, ısıl işlemden geçirilmelidir. Kaktüs için sulandırılarak az az verilebilirsiniz. Solucan gübresi gübreden daha çok toprak düzenleyici özelliği olduğunu unutmayın. Kaktüsün ilkbaharda gözlerini açar açmaz hazır besinle karşılaşması gerekmektedir. Yaz sonunda ihtiyacının bir parça karşılanması farklı iki durumdur. Yaz sonunda alacağı besin takviyesi ile kış uykusuna geç hazırlık yapacağından büyük ihtimal kaktüsünüz ölecektir.

Kaktüse ille de solucan gübresi vermek istiyorsanız sıvılaştırın ve 24 saat içerisinde kaktüse verin. İçindeki az miktarda olan mineral ve vitaminlerin toprağa karışımı sağlansın.