Kaktüs Sukulent Bakımı

Kaktüs Sukulent Bakımı ışık isteği, sulaması, besin ihtiyacı ve saksı orantısı hakkında bilgi bulabilirsiniz

Kaktüs Işık isteği : Temelde bütün çiçeklerde olduğu gibi Kaktüsler ve sukulentler içinde farklılık göstermez. Genel olarak çok ışık alan fakat direk güneş ışığına maruz kalmadan yetiştirilmesi uygundur. Işığın yeterli olmadığı alanlarda kaktüs ve sukulent yetiştirilemez.

Kaktüs Sulama : Kaktüs ve sukulentlerinizi sularken yavaş yavaş su verin. Toprağın kuruduğu zamanlarda bir kaç seferde yavaş yavaş vermek daha doğru olur. Suyun direk akıp gitmesi yerine toprağın suyu çekmesini ve köklerin daha iyi suyu alması sağlanır. Kaktüs suyu sevmez şeklindeki açıklamaların ciddiye alınmaması gerekiyor. Neticede bunların da bitki olduğu gözden kaçırılmamalıdır. [ Kaktüs Sukulent Bakımı ]

Kaktüs Sukulent Bakımı
Kaktüs Sukulent Bakımı ve sulaması

kaktüsler ile sukulentler arasındaki sulama farkı söyle düşünebilirsiniz. Kaktüsler yapraksız olduğu için az, sukulentler yapraklarda suya ihtiyaçları oldukları için daha fazla sulanabilir. Kaktüsler yaz aylarında 10 günde bir sulanabilirler. Sukulentler ise daha fazla kontrol isteyerek daha sık sulanması gerekir. Nemli bölgelerde ise kaktüs ve sukulentler yapraktan beslenebildikleri için su ihtiyacı daha azdır. Kaktüs ve sukulent bitkileriniz büyüdükçe susuzluğa karşı dirençleri daha dayanıklı olurlar. Kış aylarında ev ortamında 12-15 günde bir soğuk ortamlarda ise çok seyrek sulanabilir.

Sukulentler kaktüslere göre biraz daha fazla sulanabilirler. Sukulentler susuz kaldığında yapraklarında sararma veya bozulma olur. Size su ihtiyacını anlarsınız, dikkatli takip etmek de fayda var.

Sulama yapıldıktan 20/25 dk sonra saksının altına akan su dökülerek ihtiyaç fazlası suyun kalmaması sağlanır.

Kaktüs & Sukulent Besin İhtiyacı
Kaktüslerin besin ihtiyacı cinslerine göre değişmektedir, sukulentlerin geneli gübrelemeye ihtiyaç duyar. İlkbaharın girişi döneminde Azot oranı az Fosfor ve Potas oranı daha yüksek bir gübre verilebilir. Yaz aylarında çok sıcak dönemlerde verilen gübre yavaş salınımlıysa eğer yaz sonuna doğru etkisini gösterir. En uygun zaman kış sonu ilk bahar başıdır. Kaktüs ve sukulentlere direk hayvan gübresi verilmez.

Azot bitkide yaprak gövde gelişimini, Fosfor canlı renkleri ve Potas’da kök gelişimi sağlar. Fosforu ilkbahar ve yaz aylarında Potası ise yaz sonu ve sonbahar başında kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı gübre vermek zor olduğu için ilk bahar başı vermek en makul olanıdır. Kaktüs ve sukulent bakımı için aşırı gübre kullanmayınız. [ Kaktüs Sukulent Bakımı ]

Kaktüs Üretimi : Kaktüsler genelde tohum ve yavru ayırma yöntemiyle üretilir. Sukulentler bu yöntemlere ek olarak sıkça yapraktan ve çelik alma yöntemiyle üretilirler.

Tohumdan çıkan yavru kaktüsler ve sukulentler yetişkinlerinin aksine fazla neme ihtiyaç duyarlar. Tohum çimlendirmek oldukça kolay olmasına rağmen çimlenen tohumları yetişkin bitki boyutuna ulaştırmak oldukça zordur. Kaktüs tohumları patladıktan sonra 1 saat nemsiz kalırsa kurur ve ölür. Bu sebepten dolayı nem oranı % 65/70 arası olması ilk yıl için önemlidir.

Kaktüs Bakımı & Saksı İhtiyacı : Kaktüsler ve sukulentler büyük ve derin saksıları sevmezler. Bitki boyutu ile orantılı olmalıdır. Kaktüs ve sukulent derin ve geniş saksıda kök doldurmak için enerji harcayacak ve gövde gelişmeyecektir. Gövdenin de aynı oranda büyümesi için orantılı saksı kullanımı makuldür. Saksılarınızın altlarında delik olması zorunluluktur.

Seramik tarzı kullanacaksanız altına 1-2 parmak (drenaj olarak) volkanik tüf veya ince çakıl koymanız önerilir.

Bitkileriniz saksıyı doldurduğunuzda saksı değişim zamanı gelmiştir. Bundan sonraki kaktüs veya sukulent saksı seçimi bir numara büyüğü olmalıdır. Saksı değişimi için en iyi zaman ilkbahar yaz aylarıdır. Dikkatlice kök kalıbını dağıtmadan tüm aylarda da saksı değişimi yapılabilir. Kaktüslere saksı değişiminden sonra 10 gün su verilmez. Kökün yeni toprağa dağılımı ve daha hızlı tutunması sağlanır. Sukulentlerde saksı değişiminden sonra can suyu şeklinde su verilebilir.

Kaktüs bakımı & Toprak İhtiyacı : Geçirgen ve yumuşak bir toprak yapısına sahip olması gerekmektedir. Evde yapabileceğiniz kolay toprak şekli yarı yarıya dere kumu ve bahçe toprağı olabilir. Eğer çok özel bir kaktüs çeşidine sahip değilseniz kaktüsünüz sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

özel hazırlanan kaktüs toprakları torf, cocopeat (öğütülmüş hindistan cevizi kabuğu), volkanik tüf (curuf) yeterlidir. Toprak karışımını dikimden önce hafifçe nemlendirirseniz daha kolay ekim yapabilirsiniz.