Gymnocalycium kaktüs Bakımı
Gymnocalycium Bolivya ve Paraguay’dan dünyaya yayılan bir Gymnocalycium türüdür. Güçlü ve ilgi çeken koleksiyonluk Gymnocalycium türüdür. Sıcak ve nemli bölgeleri sever, geçirgen kumlu topraklardan hoşlanır. Gübre isteği senede bir kez verilmelidir. Gymnocalycium kaktüs bakımı nasıl olmalı?

Kaktüs serisi içinde neredeyse en kolay bakımı olan ve hiç uğraştırmayan bir kaktüs çeşididir. İhtiyacı olan ışık, ısı ve nem oranları dengelendiğinde, önerilen zaman diliminde gübrelendiğinde Gymnocalycium kaktüs hızlı gelişim gösterir ve bol yavru verir, uzun süre sağlıklı çiçeklenme ile sağlıklı ve dolgun tohumlar alınır.
Gymnocalycium kaktüs ışık isteği bol ışık ihtiyacı vardır, fakat direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir.
Gymnocalycium kaktüs Isı isteği ekvator iklimine ayak uyduran bu tür, Yaz aylarında ne kadar çok sıcak olursa ortamı o kadar mutlu olurlar. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise kalorifer ve klima ortamında bulunmamaları gerekmektedir. Fazla rüzgar ve hava akımının hızlı olduğu alanlarda gövde kendini dengeleyemez ve çiçeklenme olmaz.
Gymnocalycium Nem isteği; % 70 neme kadar Gymnocalycium gayet sağlıklı yaşar. Unutmamanız gereken bir diğer konuda kaktüslerin kökten olduğu gibi aynı zamandan gövdeden beslendiklerini de unutmamak lazım. Bu kapsamda kaktüs nemli bölgede gövdeden nemi çekerek beslenmeye devam eder. Su dengesini sağlar.
Gymnocalycium gübreleme; Temel gübreleme uygulaması kış sonu, ilkbahar başıdır. Biz Gymnocalycium kaktüs için sıvı gübreyi hiç bir şekilde önermiyoruz. Bunun en büyük sebebi kaktüs gübreyi yavaş alması ve sıvı gübrenin kullanılmadan hızlı bir şekilde sulama ile akıp gitmesi ve verim alınamamıştır. Kaktüs gübresi için egzotik garden kaktüs gübresi‘ni denemenizi öneririz.
Evde kaktüs gübresi nasıl yapılır; evde dengeli kaktüs gübresi yapımı neredeyse imkansızdır. Bunun en büyük sebebi kaktüsün besin istekleri ve ihtiyacıdır. Evde hazırlayacağınız kaktüs gübresi bitki tarafından hızlı alınamayacağı için etki görülmeyecektir. Doğal kaktüs gübresi kaktüs yetiştiricileri tarafından kaktüs solucan gübresi olarak bilinir. Fakat kaktüse ısıl işlem yapılmadan kullanılan solucan gübresi bitki üzerinde istenmeyen hastalıklara yol açacağından ısıl işlem görmeden kullanılan her türlü hayvansal gübre kaktüse zarar verecektir.
Kaktüs besini nasıl verilir; kış aylarının sonunda, ilkbahar başında vermeniz uygundur. Kaktüs kış dinlenmesinden sonra gözünü açtığında hazır besini bulacaktır. Bu sayede hızlı gelişim sağlayacaktır.
Gymnocalycium kaktüs gübresi kullanımı; egzotik garden kaktüs gübresi 5.5’luk saksı için bir çay kaşığı tüm besin ihtiyacını karşılar.
Gymnocalycium kaktüs evde nasıl bakılır? En çok ışık alan fakat direk güneş ışığını almayacak bir alana Gymnocalycium kaktüsünüzü koymanız yeterlidir. Kalorifer ve klimadan uzat tutun. Kış aylarında mümkünse evin en serin yerine koyun. Kış aylarında çok nadir ve az sulayın.
Gymnocalycium kaktüs için saksısı nasıl olmalı? Her zaman bir üst numara saksı ile değiştirin. Çünkü Gymnocalycium kaktüs saksıyı kök ile doldurmak için uğraşacak ve gövdeye enerji veremeyecektir. Bu sebepten dolayı bir numara büyük ve derin olmayan bir saksı seçin.
Gymnocalycium kaktüs için oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır? Kış aylarında -5, yaz aylarında sıcak ortamı sevdiği için 40′ kadar herhangi bir sorun görülmemiştir.
Gymnocalycium kaktüs kaç günde bir sulanmalıdır? Yaz aylarında çok sıcaksa hava ve nemsiz bölgede yaşıyorsanız eğer 10 günde bir, nem varsa bölgenizde 15 güne çıkartabilirsiniz. Kış aylarında 45 günde bir az az sulamamız yani toprağı nemlendirmeniz yeterlidir.
Gymnocalycium kaktüs nasıl sulanır? Yaz sulaması ve kış sulaması farklıdır. Yaz aylarında yukarıda bahsettiğimiz gibi nem ve sıcaklığa göre ayarlama yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus yaz aylarında yavaş yavaş sulayarak toprağın tamamen nemlenmesine dikkat edin. Saksının altına akan suyu en fazla yarım saat sonra dökün ve saksı tabağında su bırakmayın.
Gymnocalycium kaktüs Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İlk önce bütün saksının ıslandığını ve içerisinde su birikintisinin kalmamasına dikkat edin. Yavaş sulama her zaman iyidir, bu sayede bütün saksı sulanmış olur ve toprak suyu emer. Hızlı sularsanız toprak suyu çekemeden su hızlı bir şekilde akacak ve yaptığınız sulama bir işe yaramayacaktır.
Gymnocalycium kaktüs çiçek açma süresi nedir? Yukarıdaki verilen bilgileri uygulamanız ve gübrelemeyi zamanında yaptığınız sürece haziran sonu açmaya başlayan Gymnocalycium kaktüsler üç ay açarlar.
Gymnocalycium kaktüs nasıl çoğaltılır? Tohumdan ve yavru alınarak üretimi yapılır.
Tohumla üretim Gymnocalycium kaktüs gelişmiş tohumlardan üretimi yapılır. Tohumlar bir haftada yeterli nem ve ısı sağlandığında patlar ve kaktüs fideleri kendini gösterir. İkinci yıl 5.5′ luk saksıya alınır.
Gymnocalycium kaktüs yavrudan üretim için pek tercih edilen durum değildir. Çünkü köklenme zor olur ve köklenme neticesinde uzun soluklu ve çok dikkatli bakım ister.
Gymnocalycium kaktüs nasıl çiçek açtırılır? Kış soğuklamasını alan yani iyi dinlenen Gymnocalycium kaktüs, ilkbaharda kış dinlenmesini sonlandırdığında besin ihtiyacına kolay ulaşması ile daha hızlı çiçek açtığı görülmüştür.
Gymnocalycium kaktüs Evimde Nereye Yerleştirmeliyiz? En güzel alan cam kenarlarıdır. Direk güneş almayan en iyi ışık alan, fakat hava sirkülasyonu az olduğu alanlar seçilmelidir.
Gymnocalycium kaktüs Yeterince Işık Alıyor mu? Işık alıp almadığını yani ışık ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığını anlamanın en kolay yolu kaktüsünüzü seyretmek olacaktır. Renkler canlı değil ise yeterince ışık alamıyordur veya kaktüs gübre ihtiyacı yani besin takviyesi yapılması gerekiyor demektir.
Gymnocalycium kaktüs Ne Sıklıkla Sulamalıyız? Yaz aylarında on günde bir, kış aylarında 45 güne kadar bu süre uzatılabilir.
Gymnocalycium kaktüs Sıcaklık Saksı ve Saksı Toprağı; 40′ ye kadar sıcaklıklarda hız kesmeden büyüdüğü görülmüştür. Kaktüsünüzün genişliği ve köküne uygun fazla büyük olmayan bir saksı seçin, Fazla büyük saksı gelişimi yavaşlatır. Kaktüs toprağı geçirgen, kumlu ve sağlıklı olmasına dikkat edin. Fazla nem tutan sıkı toprakta kaktüs gelişim sağlamaz.