Gymnocalycium Çeşitleri

Gymnocalycium Çeşitleri Wikipedia kaynaklaına göre Gymnocalycium mihanovichii Güney Amerika’dan dünyaya yayılan bir kaktüs cinsi olduğunu bilgi verse de, Asya kökenli bir kaktüs türüdür. Bir Kaç farklı Gymnocalycium cinsinin çapraz eşleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Popüler renkleri kırmızı, turuncu ve sarı deri renklerdir. Buna neden olan klorofil içermeyen çeşitli değişim geçirmiş renklerdir.

 • Gymnocalycium spegazzinii, Arjantin ve Bolivya’dan anaçlar temin edilmiştir. Tayvan ve Malezya’da koleksiyonerler tarafından bir kaç farklı koleksiyonluk Gymno türü ile çapraz eşleştirilmesi neticesinde spegazzinii türü ortaya çıkmıştır. [ Gymnocalycium Çeşitleri wikipedia 1]
Gymnocalycium Çeşitleri
Gymnocalycium Çeşitleri ve alt grupları
 • Gymno bruchii : Gelişimini uzak doğuda tamamlamıştır. Güçlü ve ilgi çeken koleksiyonluk Gymnocalycium türüdür.
 • Gymnocalycium saglionis, Neredeyse bütün dünyada çok yaygın küresel bir kaktüs türüdür.
  Kaktüslerin en yaygın doğal yaşam alanları bol sıcak ve nem direk güneşi görmesi halinde renk değişimi gözlenmektedir. Direk güneşten uzak tutun bol ışık alan havadar bir alanda büyütün.
  Bol geçirgen, kumlu topraklarda çok daha hızlı gelişim sağlar. [ Gymnocalycium Çeşitleri wikipedia 1]
 • Gymno horstii, koleksiyonerler ekmeğe benzetirler ve dünya çapında tanınan bir kaktüstür.
  Gymnocalycium horstii bodur bir görünüme ve vücuda doğru geri kıvrılan dikenlere sahiptir.
  Tropikal bölgelerde geçirgen kumlu topraklardan hoşlanır. Gübre isteği olmayan bir türdür. [ Gymnocalycium Çeşitleri wikipedia 1]

İkinci grup GYMNO çeşitleri!

 • Gymnocalycium pflanzii, Bolivya ve Paraguaylıdan dünyaya yayılan bir Gymnocalycium türüdür.
  Gübre isteği senede bir kez verilmelidir.
 • Gymnocalycium stellatum, Arjantin’den dünyaya yayılan Asya’da geliştirilen bir Gymnocalycium türüdür. Güçlü ve ilgi çeken koleksiyonluk Gymnocalycium türüdür. [ Gymnocalycium Çeşitleri wikipedia 1]
 • Gymnocalycium hossei Asya’da çoklu eşleşme neticesinde meydana çıkan bir türdür. Koyu ve açık yeşil modelleri kaktüs koleksiyoncuları için en çok tercih edilen modellerdir.
  Fazla güneşe maruz kaldıklarında farklı renge bürünmezler, açık yeşil hossei’ler bir ton koyulaşırlar sadece, fazla renk değiştirmezler.
 • Gymnocalycium stenopleurum Malezya kökenli bir Gymnocalycium modeli olsa da değişimini yine Asya’da tamamlamıştır.
  Sonuç olarak İki farklı Gymnocalycium cinsinin çapraz eşleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Susuzluğa en çok dayanan kaktüslerden biridir.