Gymnocalycium bruchii bakımı

Gymnocalycium bruchii kaktüs bakımı nasıl olmalı?
Kaktüs serisi içinde neredeyse en kolay bakımı olan ve hiç uğraştırmayan bir kaktüs çeşididir. İhtiyacı olan ışık, ısı ve nem oranları dengelendiğinde, önerilen zaman diliminde gübrelendiğinde Gymnocalycium bruchii kaktüs hızlı gelişim gösterir ve bol yavru verir, uzun süre sağlıklı çiçeklenme ile sağlıklı ve dolgun tohumlar alınır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs ışık isteği bol ışık ihtiyacı vardır, fakat direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Isı isteği ekvator iklimine ayak uyduran bu tür, Yaz aylarında ne kadar çok sıcak olursa ortamı o kadar mutlu olurlar. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise kalorifer ve klima ortamında bulunmamaları gerekmektedir. Fazla rüzgar ve hava akımının hızlı olduğu alanlarda gövde kendini dengeleyemez ve çiçeklenme olmaz.
Gymnocalycium bruchii Nem isteği ; % 70 neme kadar Gymnocalycium bruchii gayet sağlıklı yaşar. Unutmamanız gereken bir diğer konuda kaktüslerin kökten olduğu gibi aynı zamandan gövdeden beslendiklerini de unutmamak lazım. Bu kapsamda kaktüs nemli bölgede gövdeden nemi çekerek beslenmeye devam eder. Su dengesini sağlar.
Gymnocalycium bruchii gübreleme ; Temel gübreleme uygulaması kış sonu, ilk bahar başıdır. Biz Gymnocalycium bruchii kaktüs için sıvı gübreyi hiç bir şekilde önermiyoruz. Bunun en büyük sebebi kaktüs gübreyi yavaş alması ve sıvı gübrenin kullanılmadan hızlı bir şekilde sulama ile akıp gitmesi ve verim alınmamasıdır. Kaktüs gübresi için egzotik garden kaktüs gübresini denemenizi öneririz.
evde kaktüs gübresi nasıl yapılır ; evde dengeli kaktüs gübresi yapımı neredeyse imkansızdır. Bunun en büyük sebebi kaktüsün besin istekleri ve ihtiyacıdır. Evde hazırlayacağınız kaktüs gübresi bitki tarafından hızlı alınamacağı için etki görülmeyecektir. Doğal kaktüs gübresi kaktüs yetiştiricileri tarafından kaktüs solucan gübresi olarak bilinir. Fakat kaktüse ısıl işlem yapılmadan kullanılan solucan gübresi bitki üzerinde istenmeyen hastalıklara yol açacağından ısıl işlem görmeden kullanılan her türlü hayvansal gübre kaktüse zarar verecektir.
kaktüs besini nasıl verilir; kış aylarının sonunda, ilk bahar başında vermeniz uygundur. Kaktüs kış dinlenmesinden sonra gözünü açtığında hazır besini bulacaktır. Bu sayede hızlı gelişim sağlayacaktır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs gübresi kullanımı ; egzotik garden kaktüs gübresi 5.5’luk saksı için bir çay kaşığı tüm besin ihtiyacını karşılar.

Gymnocalycium bruchii kaktüs evde nasıl bakılır? En çok ışık alan fakat direk güneş ışığını almayacak bir alana Gymnocalycium bruchii kaktüsünüzü koymanız yeterlidir. Kalorifer ve klimadan uzat tutun. Mümkünse evin en serin yerine koyun. Kış aylarında çok nadir ve az sulayın.
Gymnocalycium bruchii kaktüs için saksısı nasıl olmalı? her zaman bir üst numara saksı ile değiştirin. Çünkü Gymnocalycium bruchii kaktüs saksıyı kök ile doldurmak için uğraşacak ve gövdeye enerji veremeyecektir. Bu sebepten dolayı bir numara büyük ve derin olmayan bir saksı seçin.
Gymnocalycium bruchii kaktüs için oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır? kış aylarında -5, yaz aylarında sıcak ortamı sevdiği için 40′ kadar herhangi bir sorun görülmemiştir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs kaç günde bir sulanmalıdır? yaz aylarında çok sıcaksa hava ve nemsiz bölgede yaşıyorsanız eğer 10 günde bir, nem varsa bölgenizde 15 güne çıkartabilirsiniz. Kış aylarında 45 günde bir az az sulamanız yani toprağı nemlendirmeniz yeterlidir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs nasıl sulanır? yaz sulaması ve kış sulaması farklıdır. yaz aylarında yukarıda bahsettiğimiz gibi nem ve sıcaklığa göre ayarlama yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus yaz aylarında yavaş yavaş sulayarak toprağın tamamen nemlenmesine dikkat edin. Saksının altına akan suyu en fazla yarım saat sonra dökün ve saksı tabağında su bırakmayın.

Gymnocalycium bruchii kaktüs Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? ilk önce bütün saksının ıslandığını ve içerisinde su birikintisinin kalmamasına dikkat edin. Yavaş sulama her zaman iyidir, bu sayede bütün saksı sulanmış olur ve toprak suyu emer. Hızlı sularsanız toprak suyu çekemeden su hızlı bir şekilde akacak ve yaptığınız sulama bir işe yaramayacaktır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs çiçek açma süresi nedir? Yukarıdaki verilen bilgileri uygulamanız ve gübrelemeyi zamanında yaptığınız sürece haziran sonu açmaya başlayan Gymnocalycium bruchii kaktüsler üç ay açarlar.
Gymnocalycium bruchii kaktüs nasıl çoğaltılır? tohumdan ve yavru alınarak üretimi yapılır.
Tohumla üretim Gymnocalycium bruchii kaktüs gelişmiş tohumlardan üretimi yapılır. Tohumlar bir haftada yeterli nem ve ısı sağlandığında patlar ve kaktüs fideleri kendini gösterir. İkinci yıl 5.5′ luk saksıya alınır. Yavrudan üretim Gymnocalycium bruchii kaktüs için pek tercih edilen durum değildir. Çünkü köklenme zor olur ve köklenme neticesinde uzun soluklu ve çok dikkatli bakım ister.

Gymnocalycium bruchii kaktüs nasıl çiçek açtırılır? kış soğuklamasını alan yani iyi dinlenen Gymnocalycium bruchii kaktüs, ilk baharda kış dinlenmesini sonlandırdığında besin ihtiyacına kolay ulaşması ile daha hızlı çiçek açtığı görülmüştür.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Evimde Nereye Yerleştirmeliyim? en güzel alan cam kenarlarıdır. Direk güneş almayan en iyi ışık alan, fakat hava sirkülasyonun az olduğu alanlar seçilmelidir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Yeterince Işık Alıyor mu? ışık alıp almadığını yani ışık ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığını anlamanın en kolay yolu kaktüsünüzü seyretmek olacaktır. Renkler canlı değil ise yeterince ışık alamıyordur veya kaktüs gübre ihtiyacı yani besin takviyesi yapılması gerekiyor demektir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Ne Sıklıkla Sulamalıyım? yaz aylarında on günde bir, kış aylarında 45 güne kadar bu süre uzatılabilir.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Sıcaklık Saksı ve Saksı Toprağı ; 40′ ye kadar sıcaklıklarda hız kesmeden büyüdüğü görülmüştür. Kaktüsünüzün genişliği ve köküne uygun fazla büyük olmayan bir saksı seçin, Fazla büyük saksı gelişimi yavaşlatır. Kaktüs toprağı geçirgen, kumlu ve sağlıklı olmasına dikkat edin. Fazla nem tutan sıkı toprakta kaktüs gelişim sağlamaz.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı? Bizim yetiştirdiğimiz kaktüsler için % 40 bahçe toprağı, % 40 yıkanmış dere kumu ve % 10 pelit, % 10 egzotik garden kaktüs gübresi ile karıştırarak en iyi sonuç alınmıştır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Toprağını Ne Zaman Değiştirmeliyim? yeterli gübreleme yapıldığında saksı değişiminde eklenecek yeni toprak ile ihtiyacını karşılayacaktır. Dışarıdan aldığınız kaktüsler hormon ile beslendiğinden alır almaz kök bölgesi dahil tüm toprağın temizlenerek yeni toprağa ekmeniz gerekmektedir. Lütfen buraya dikkat edin Egzotik Garden Kaktüs çeşitlerinde hiç bir şekilde hormon veya kimyasal hiç bir ürün kullanılmamaktadır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Saksı Tercihi yaparken bir üst numara saksı ile değiştirin. Mümkün olduğunca toprak saksı her zaman diğer saksılara göre kaktüs çok daha faydalıdır.
Gymnocalycium bruchii kaktüs Ne Sıklıkla Gübrelemeliyim? kış aylarının sonu, ilk bahara girişte ve yaz aylarının sonuna doğru kaktüslerin gübrelenmesi uygundur. Hava sirkülasyonu az ve Nem Gymnocalycium bruchii kaktüs için en önemli unsurlardan biridir. Havadar bir ortam olması Kaktüsün gelişime doğrudan etki eder. % 70 neme kadar sorun çıkmadığı görülmüştür.
Gymnocalycium bruchii kaktüs nasıl bakılır? yukarıda yazdığımız bakım yönergesine uymanız durumunda sorunsuz bir şekilde Gymnocalycium bruchii kaktüsünüz büyür ve sağlıklı çiçekler ve yavru alırsınız. Hızlı gelişir ve hastalanma riski minimuma düşer.