Pitaya sıkça sorulan sorular!

Pitaya sıkça sorulan soruları sizin için derledik; Pitaya ejder meyvesi yetiştiriciliğine yeni başlayanlar için hazırladığımız bu bölümümüzde Pitaya yetiştiriciliği için en çok sorulan sıkça karşılaşılan problemleri de çözmeye çalıştık. pitaya sıkça sorulan sorular içerisinde bulamadığınız her hangi bir konu olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

Ziyaretçilerimizin en çok sordukları soruları da sizler için derlemeye çalıştık
Ejder meyvesi pitaya ne zaman meyve vermeye başlar? Yönteme ve fidan türüne göre değişkenlik gösterir. Tohumdan yapılan dikim yöntemi ticari olarak onaylanmasa da 4 veya 5 yıl sonra verime ulaşır. Pitaya’nın tohum yapısı % 80 erkek, % 20 dişi olduğu için sonuç çoğu kez hüsran olur. Daha önce en iyi verimin alındığı gelişmiş dallardan alınan çeliklerden elde edilen fidanlar seçilmelidir. İlk yıl tadımlık daha sonraki 2 ve 3 yılda ticari verime başlar. Meyve alınmış dallardan elde edilen fidanları ilk yıl meyve vermeye başlar.

Ejder meyvesi karlı bir yatırım mıdır? Ejder meyvesi Pitaya çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız için iştah kabartıcı, ilginç ve heyecanlı bir yatırımdır. Eşdeğer yatırımlara göre ülkemizde yeni olması rakipsiz pazarı olması anlamına gelir. İlaç maliyeti çok azdır, işçiliği düşük getirisi oldukça yüksektir. 1 dönüm sera için örneklemek gerekirse üçüncü yılında doğru fidanlar ve doğru bakım ile tam verime oturduğu zaman yıllık 100 bin TL – 150 bin TL arası bir kazancı olur yıllık gider ise 5/6 bin TL gibi düşük bir rakamdır.

Pitaya ejder meyvesi fidanlarımı hangi ayda dikebilirim? Serada Aralık ve Ocak ayları hariç diğer tüm aylarda dikim yapabilirsiniz Bu iki tarih arası kış aylarının en sert geçtiği dönemdir. İlkbahar dikimleri hava sıcaklığının yükselmesi ile fidanların çok hızlı büyümesine yardımcı olur. Saksı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız yılın her ayı dikim yapabilirsiniz. Kışın soğuktan ve yağmurdan koruması ve bakımı çok kolay olur.

Balkonda evde ejder meyvesi yetiştirebilirmiyim? Evet ejder meyvesini evde balkonda yetiştirebilirsiniz. Eğer 1.5*1.5 güzel ışık alan direk güneşe maruz kalmayacak evinizin yada balkonunuzun bir köşesi varsa çok da güzel bir dekoratif bitki olur.

Ejder meyvesi dikim aralığı nedir? Seranın veya arazinin konumuna göre değişir. Sera etrafında yüksek ağaçlar, büyük seralar var ise hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde o zaman şemsiye sistemi dikim yapılmalıdır. 3 metre aralıkla yapılan dikimde dönüme 680 fidan dikilebilir.

Sera etrafı tamamen açık ve hava sirkülasyonu çok güzel olursa sıralı sistem dikim uygudur. Sıra arası direk mesafesi 3 metre olur sıra üstü direk mesafesi 3 metre fidanların arası 30 cm ile 50 cm olur. Fidan sayısı 1400 ile 1700 adet olarak değişir daha fazla detay için

Ejder meyvesinin yurtdışına ihracatı yapılırmı? Türkiye’de üretimi çoğalmış gibi görünsede henüz çok yeni. Üretim olarak ihtiyacın yüzde 1-2 civarını anca karşılamaktadır. Bu yatırımcılar için bir ilki teşkil etmektedir. Pitaya’nın pazar sorunu yoktur. Dünyanın en pahalı ve popüler meyvelerinin başında gelir. Bundan dolayı rağbet fazladır. Türkiye’de yeni tanınsada ülkemizce sevilen bir meyve olma yolunda hızla ilerliyor. Ayrıca başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa’dan çok ciddi siparişler vardır. Bu ise pazar sorununu ortadan kaldırmaktadır. İhracata çok uygun bir ürün olmakla birlikte katma değeri yüksektir.

Ejder meyvesinin 1 fidanı ne kadar meyve verir? Ejder meyvesi Pitaya fidan dikiminden itibaren cinsine bağlı olarak 3. yıl tam verim alırsınız. Sistemi oturmuş yerini sevmiş, bakımları tam yapılan 3 yıllık bir ejder meyvesinden yılda fidan başı 25 ila 75 arası meyve verir.

Ejder meyvesinin ideal boyutu nedir? Ejder meyvesinin boyutu ortalama 350, 600 gram ve 1 kilo olarak değişebilmektedir. Yurtiçinde, pazar tercihi yüksek gramaj talebi olurken yurtdışında ise tam tersi 350 – 500 gram aralığındadır.

pitaya sıkça sorulan sorular
pitaya ve ejder meyvesi hakkında sorulan sorular

Ejder meyvesi yılda kaç defa meyve verir? Pitaya fidanlarının Çiçeklenmesi nisan sonu mayıs başı gibi başlar yedi veren bitki misali mayısta açan çiçekler 40 günde meyveye dönerken aynı zamanda tomurcuk ve çiçeklenme devam eder. Normal şartlarda 5-6 hasat yapılırken, Mevsim koşullarına ve bakıma göre 7-8 hasada kadar çıkabilir.

Ejder meyvesinde karşılaşılan hastalıklar nelerdir? Kök hastalıkları hariç ciddi başka bir hastalığı yoktur. Tabii ki bu hiç bir hastalığa yakalanmayacak anlamına gelmez. Ejder meyvesi Pitaya Fidanları bazı hastalıklara maruz kalır. Mildiyö, mantar ve unlu bit gibi çeşitli hastalıklar olur. Erken müdahale edilip gerekli ilaçlar verilirse pitaya fidanı etkilenmeden verimine devam eder. Ayrıca ejder meyvesi pitaya hastalık zararlıları ile mücadele konumuza göz atabilirsiniz.

Diğer pitaya sıkça sorulan sorular 2

Ejder meyvesi yetiştirme ve bakımı zor mudur? Daha önce seranızda veya hobi bahçenizde, hatta evinizde domates yetiştirdiyseniz eğer, Ejder meyvesi yetiştirmenin ne kadar kolay ve zahmetsiz olduğunu göreceksiniz. Ama tabi ki dikkatli ve iyi bir bakım gereklidir. Mesela muz, salatalık ve domates benzeri ürünler gibi işçiliği bakımı ile sulama işlemleri daha kolaydır. Evde balkonda saksıda yetiştirmek çok daha kolaydır gerekli bakım yapıldıktan sonra mutlaka meyve verimi olur. Ayrıntılı bilgi için Ejder meyvesi budama ve bakımı için hazırladığımız yazımıza göz atın lütfen

Ejder meyvesi nerelerde yetişir?

Ejder meyvesi Pitaya Bilindiği üzere tropikal bir bitkidir. Ülkemizde tropikal iklime sahip yerler Akdeniz ve egenin sahil kısmı yani rakımı düşük yerlerdir. Pitaya ekilen iller Adana, Osmaniye, Hatay, Mersin illeridir. Son yıllarda Antalya Muğla, İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa pitaya yetiştiriciliğine başlamıştır. Rakamsal olarak ise; 400 rakıma kadar yetişmesi uygundur. Saksı yani ev yetiştiriciliği için bu şartlar geçerli değildir. Pitaya sıkça sorulan sorular

Pitaya nasıl çoğaltabilirim?

Tohumdan çoğaltma tercih edilen bir yöntem değildir. Çelik ve doku kültürü yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Tohumlar genelde %80 erkek %20 dişi olur. Bu yüzden genelde bazı denemeler sonuç vermez.

Çeliklerin Köklenmesini nasıl sağlayabilirim? Toprak perlit karışımıyla çeliklerin köklendirmesi yapılabilir.

Pitayaların bakımını nasıl yapabilirim? Düzenli sulama ve budama ile yapabilirsiniz. Ayrıca ek bir kimyasal kullanmanıza gerek yoktur.

Ejder meyvesi toprak yapısı nasıl olmalıdır? Pitaya bir kaktüs gurubu olduğunu unutulmamalıdır. Ejder meyvesi Pitaya Çok özel bir toprak yapısı istememekle beraber, süzek fazla su tutmayan bir toprak yapısı şarttır. Toprağın ph azot fosfor gibi bazı gerekli elementleri istenilen seviyede olmalıdır. Bunun eksik yada fazla olduğunu anlamak için TOPRAK ANALİZİ gereklidir. Bu dengeleme uygulandıktan sonra herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Pitaya toprak ihtiyacı için ayrıntılı bilgi almak isterseniz Pitaya toprak isteği başlıklı konumuza göz atabilirsiniz. Kaynak : pitaya sıkça sorulan sorular!

En Çok Okunan Konular

Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Evde Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Balkonda Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?

Tarım Orman Bakanlığından da ayrıca bilgi alabilirsiniz