Pitaya ışık ısı ihtiyacı?

Pitaya ışık ısı ihtiyacı? Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

Ejder meyvesi pitaya Tropikal ürün olduğundan orta derece sıcaklık sever. Nemli ve iyi ışık alan bölgelerde verimi daha iyidir. Burada iyi ışık alması gerekiyor dan kastımız direk güneş güneşe maruz kalmaması şarttır. Sera ortamında Sera üstüne gölgelik çekilerek direk güneşe maruz kalması önlenir. İlk bahar, sonbahar, Kış aylarında gölgeliğe ihtiyaç yoktur. Direk güneşe maruz kalması önlenen ender meyveleri iyi bir havalandırma ihtiyacı duyar. İçeride nemi hapsedelim derken havalandırmaları açmayarak sadece pitaya fidanının gelişimini durdurur ve ölümüne sebep olursunuz.

O zaman Pitaya ışık ve ısı ihtiyacını maddeler halinde sıralayalım

  • Direk güneşe maruz kalmayacak
  • Seranın tepesine sadece mayıs ayından itibaren gölgelik serilir ve ekim ayında gölgelik kaldırılır.
  • Yan havalandırmalar mayıs ayıdan itibaren gündüzleri açık tutulur. Sürekli içeri taze hava girmesi sağlanır. Bu uygulama ile ejder meyvesi çiçeklenme döneminde daha kuvvetli meyve tutar.
  • -4 derece pitaya fidanlarının ölümüne sebep olur. Kuvvetli kış aylarında ısıtma gibi ek tedbirler alınabilir.
  • Kış aylarının soğuk geçtiği bölgelerde pitaya fidanlarının kök bölgesi saman ile kaplanır. Toprağın ısısı korunmuş olur. Burada dikkat etmeniz gereken durum ise saman altından sulamanın durdurulmasıdır. sulamaya devam edilmesi durumunda mantar ve kök hastalıklarına yol açabilir.
  • Kış aylarında en az 6 saat ışık alması gerekmektedir. 6 saatten az ışık alan pitaya fidanı gelişimi durur.
Pitaya ışık ısı ihtiyacı?
Pitaya ışık ısı ihtiyacı?

Önemli Husus : Yaz aylarında güneşin dik geldiği günlerde gölgeleme yapmak önemlidir. Seraya güneşin dik vurduğu aylarda, gölgeleme hayati önem taşır. Pitaya Sıcak havayı seven tropikal bitki olsa da direk güneşten hoşlanmaz. Direk güneş dallarda solmaya, meyve oluşumunu yavaşlatır. Meyvelerin tam olgunluğa ulaşmadan lezzetsiz büyümesine sebep olabilir. Dallar üzerinde güneş yanıklarına sebep olur. Bu köyü yöndeki gelişimlerin önüne geçmek için direk güneşe maruz kalmaması sağlanmalıdır.

Pitaya Ejder Meyvesi Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

Doku Kültürü Fidan Yetiştiriciliği

En Çok Okunan Yazılar

Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Evde Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Balkonda Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?