Pitaya budaması ve bakımı ?

Pitaya budaması ve bakımı ? Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

Ejder meyvesinin yani pitaya’nın bakımı çok kolaydır. Öyle gözünüzde büyüteceğiniz hiç bir şey yoktur. Ejder meyvesi seranızda gezerken de bakımı çok rahat yapabilirsiniz. Bakım için ayrıca bir işçilik ödemenize gerek yok. Ejder meyvesi pitaya bakımı ilk önce pitayayı tanıyarak başlamamız gerekir. Çok yıllık bir bitki olmasının yanı sıra kökleri kazık kök değil saçak köktür. Yüzeye yakın köklenme olur ortalama 40/50 cm derinliğe kadar gider. Pitaya fidanlarının etrafında çapa yapmayınız. Pitaya etrafında oluşan otlar elle yolun bu sayede kök bölgesine zarar vermemiş olursunuz. Gübreleme yüzeyden veya damla sulama ile yapınız, sulama da aynı şekilde orantılı olarak yapmalısınız. Pitayaları boylandırdıkça sürekli bulunduğu beton duvara sarması için gözünüz üzerinizde olması gerekir. Yeterli boy 1.5 m civarına geldiğinde tepe budamaları yapılarak yan dallar kuvvetlendirin. Meyve alımı ve kuvvetlendirilmesi için yeterli boyda yapılan tepe budaması pitaya yani ejder meyvesi için hayati önem taşır.

Pitaya budaması ve bakımı ?
Pitaya budaması ve bakımı ?

Pitaya ejder meyvesi sürekli bakım isteyen bir kaktüs türü değildir. Üstüne basarak ifade ettiğim konuya tekrar değinmekte fayda var. Sulama sadece toprağın nem isteğine göre fazla sulama yapılarak kök hastalıklarına ve mantar hastalıklarına sebep olacağından dikkat edilmelidir. Gübrelemede senede bir defa bor desteği yapabilirsiniz. Bor desteği budama ve sarma işlemlerinden sonra yaparsanız daha faydalı olur.

Ejder meyvesi pitaya’nın şekil budaması ve seyreltilmesi son bahar ve kış aylarında yapabilirsiniz. İyi meyve veren pitaya yani ejder meyvesi fidanlarından yeni fideler alın. Aldığınız yeni fidanlar ile sera gençleştirmesi yapın. Bu sayede verimde hiç bir düşüş olmadan seranızın geleceğini ve gelişimini sağlamış olursunuz.

Pitaya budaması ve bakımının özeti ?

  1. Budamayı hem şekil olarak tepeye doğru, hem de fidanın gelişimi bozmayacak şekilde yapın.
  2. Budama esnasında kullandığınız makası her fidandan sonra dezenfekte edin.
  3. Beğenmediğiniz budanan fidanları serada tutmayın, hemen seradan çıkartın.
  4. Budama sırasında eldiven kullanın, her sırada bu eldiveni yenisi ile değiştirin.
  5. Pitaya’da budadığınız alan kuruyana kadar su vermeyiniz.

Pitaya budaması ve bakımı ? Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

En Çok Okunan Yazılar

Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Evde Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Balkonda Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?

Doku kültürü ile fidan yetiştiriciliği