Ejder Meyvesi Çeşitleri

Ejder Meyvesi Çeşitleri Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

Ejder meyvesi yani pitaya değerlendirirken bilmeniz gereken derecelendirme birimleri hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Brix derecesi ; sulu bir çözeltideki çözünmüş şeker derecesidir. Sadece su ve çözünmüş şekerden oluşan bir çözeltide bir derece Brix yaklaşık olarak 10 g/l şekere denk gelmektedir. Eğer çözelti saf sakkaroz dışında çözünmüş başka katılar içeriyorsa; o zaman ° Bx yalnızca çözünmüş katı içeriğine temsil eder. ( Kaynak Vikipedi )

Smoothie ; Smoothie, taze meyve ya da meyve suyundan, süt veya yoğurt ilave edilerek yapılan milkshake tarzı bir içecektir. Milk shake’e ve ice slush’a benzer. Sporcuların özellikle protein tozu ekleyerek kullandığı görülmüştür. ( Kaynak Vikipedi )

Ejder Meyvesi Çeşitleri
Ejder Meyvesi Çeşitleri hakkında
 • Vietnam White Ejder Meyvesi ( Vietnamese White Ejder Meyvesi Pitaya ) Ejder Meyvesi Çeşitleri arasında en çok tercih edilendir. Vietnam’dan dünyaya yayılan ticari bir çeşittir. İlkbahar sonlarında erken dönemde olgunlaşmaya başlayan büyük ve kokulu çiçekleri vardır. Kendi kendine tozlaşan bu cins tozlaşmadan sonra yumurta şeklinde pembe renkli, yeşil yüzgeçli bir görüntüye sahiptir. İç et kısmı beyazdır siyah çekirdekleri diğer türlerdeki gibidir. Lezzeti taktir edilmiştir. Diğer türlere göre daha çabuk gelişip ve daha erken meyve veren bir cinstir. Bu özelliğinden dolayı üreticiler tarafında en çok tercih edilen türlerdendir brix derecesi 13 – 14 civarıdır.
 • Thai Red Ejder Meyvesi ( Thai Red Ejder Meyvesi Pitaya ) Ejder Meyvesi Çeşitleri arasında tutulan bir türdür. Tayland’dan gelen özel türlerden birisidir. 700 grama kadar büyümekte. Meyve, mor/eflatun/kırmızı renklerini taşır ve renklerinden dolayı gıda ve gıda boya sanayi gibi alanlarda kullanılır. Kendisine has lezzeti ve aroması ile tatlılar ve pastalar kullanılır. Özelikle zincir oteller ve büyük restoranlar tarafından büyük ilgi görmektedir.
 • Red Jaina Ejder Meyvesi ( Red Jiana Ejder Meyvesi Pitaya ) olgunlaştığında en iri ve büyük meyve cinslerinden biridir. Meyve ortalama bir kilo ağırlığındadır. Yemek için oldukça lezzetlidir. Suyu ve smoothie için büyük potansiyeli olan bir çeşittir. Kırmızı likopen bakımından oldukça zengindir ve çeşitli gıdaları tamamlayıcı olarak kullanılır.
 • Red Giant Ejder Meyvesi ( Makisupa Ejder Meyvesi Pitaya ) Hylocereus undatus ve Hylocereus polyrhizus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu tür tatlı ve hafif sıkılaştırıcı bir tada sahip, mükemmel kırmızı etli bir meyvedir. Meyvenin kırmızı pembe yüzeyinin etrafına sarılmış kısa yeşil solungaçları vardır. Ejder Meyvesi Çeşitleri arasında sıkı ejder olarak bilinir.
 • Edgar Ejder Meyvesi ( Ejder Meyvesi Pitaya Edgar ) Hylocereus türüdür. Uzun yıllar süren bitki ıslahının ve dikkatli seçimin sonucu olan Ejder Meyvesi Pitaya Edgar, minik yenilebilir siyah tohumlarla birlikte tatlı ve keskin, kırmızımsı bir iç ete sahiptir. Yuvarlak kırmızı meyvenin dış kabuğunda kendisine özgü kırmızı mükemmel görseli vardır.
 • Sugar Dragon Ejder Meyvesi ( Ejder Meyvesi Pitaya Sugar ) “SUGAR DRAGON” (Paul Thomson’ın 8-S ‘) Ortalama brix değeri 19-22 aralığında, aroma oranı ile birçok çeşide kıyasla çok yüksek, çok lezzetli bir meyveye sahiptir. Dış kısım kırmızı, meyve etli iç kısmı morumsu-kırmızıdır. Meyvesi büyük değildir ama çok hoş ve lezzetlidir ortalama gramajı 300 gr civarıdır.

Diğer Ejder Meyvesi Çeşitleri

 • Macenta Ejder Meyvesi ( Ejder Meyvesi Pitaya Macenta ) Hylocereus costaricensis ten gelen bir türdür. Eflatun renkli iç et kısmı Magenta ya özel bir renktir. Gövde ve meyve dalları üç yanaklı ve küçük dikenleri mevcuttur.
 • Golden Yellow Colombia Ejder Meyvesi Ejder meyvesi türleri arasında en lezzetlilerin başında belir. Bu türler ile melezlenen ve aşılama yapılarak üretilen türlerde çok lezzetli olmaktadır ve brix değerleri ortalamanın üzerinde çıkmaktadır.
 • Palora Ejder Meyvesi Ejder meyvesi türleri arasında en lezzetlilerin başında gelir. Bu türümüzde golden yellow ile eş lezzete ve aromaya sahiptir.
 • Colombia Red Ejder Meyvesi ( Colombia Red Ejder Meyvesi Pitaya ) Meyve büyüklüğü 350 – 700 gram aralığında dış kısmı pembe ve yeşil yüzgeçlere sahiptir. İç et kısmı kan kırmızısı ve muhteşem bir lezzete sahiptir. Bitkinin verimi oldukça yüksek ve soğuğa karşı dirençlidir. Bu özelliğinden dolayı diğer türlere göre 2-3 ay daha uzun verime devam etmektedir.
 • Philippines Purple Ejder Meyvesi ( Ejder Meyvesi Pitaya Phlippines Purple ) Ejder Meyvesi Pitaya Phlippines Purple, Filipinlerden gelen bir türdür. Mor renkli iç et kısmı fuşya rengine daha yakın olan bir pembe dış kabuk rengiyle göz alıcıdır. Gövde ve meyve dalları üç yanaklı ve kısa dikenleri mevcuttur.
 • Amerikan Beauty Ejder Meyvesi ( American Beauty Ejder Meyvesi Pitaya ) Hylocereus cinsinden ve Guatemalensis türünden gelir. Bu cins Ejder Meyvesi Pitaya hem iç et kısmı hem dış kabuk kısmı etkileyici bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda iyi görünümünü destekleyecek güzel bir lezzettir.
 • Physical Gaffiti Ejder Meyvesi (Physical Graffiti , Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu ejder meyvesi (Pitaya) açık mor tatlı etli pembemsi kırmızı kabuklu bir meyve üretir. Bu meyvelerin büyüklükleri ortalama 350 – 750 gr. arasındadır. Bu cins lezzet açısından üreticiler için mutlaka bulundurmaları gereken bir türdür.
 • Purple Haze Ejder Meyvesi ( Purple Haze Ejder Meyvesi Pitaya ) Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Dış kısmında yeşil yüzgeçleri olan mor etli ve parlak pembe dış kabuklu bir çeşittir. Meyvenin iç kısmındaki yenilebilir tohumla birlikte ferah lezzetli üzüme benzer bir tat vardır . Boyutları iri olmakla birlikte ortalama 400 – 900 gr. arası değişebilir.
 • Dark Star Ejder Meyvesi ( Dark Star Ejder Meyvesi ) Hylocereus guatemalensis ve Hylocereus undatus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu çeşidin, tipik olarak 350 – 700 gram ağırlığında ve mor etli meyvesi vardır. Meyvenin ortalama brix derecesi 19 dur ve hafif bir üzüm benzeri tadı vardır.
 • Halleys Commet Ejder Meyvesi Halleys Comet Ejder Meyvesi Pitaya, Hylocereus undatus ve Hylocereus guatemalensis’ten gelen hibrit bir çeşittir. Meyvenin dış kabuk kısmında yeşil kısaltılmış yüzgeçleri bulunur ve pembe renklidir. 450 – 900 gram arasında büyümektedir. İç kısmı mor etli ve iştah açıcıdır. Brix değeri 16 civarıdır.

Geliştirilen Ejder Meyveleri

 • Rixford Ejder Meyvesi ( Rixford Ejder Meyvesi Pitaya ) Hylocereus cinsinden melez çeşittir. Meyve, 450 – 750 gram ağırlığında büyük ebatlı mor etli meyvelerden oluşan, kendiliğinden tozlaşan bir türdür. Çoğu Hylocereus guatemalensis cinsinde olduğu gibi küçük üç açılı dikenleri vardır. Fidanımız diğer fidanlara daha yavaş büyümekte çiçek açmak için olgunlaşması gerekiyor. Yeterli olgunlaşma oluştuktan sonra gayet iştahlı yüksek verimli bir üretim canavarına dönüşmekte . Meyvesi olgunlaştıktan sonra tatmin edici düzeyde lezzetlidir brix değeri 18 civarıdır.
 • Delight Ejder Meyvesi ( Delight Ejder Meyvesi Pitaya ) Hylocereus undatus ve Hylocereus guatemalensis’ten gelen melez bir çeşittir. Elle tozlanmaya ihtiyaç duymadan meyve veren kendi kendine tozlaşan ve çok verimli bir çeşittir. Meyve, tipik olarak 450 – 500 gram ağırlığında, orta boylarda bir meyveye sahiptir. Meyvemizin kendine has hoş bir lezzeti vardır. Adını ise bu özelliğinden dolayı LOKUM olarak almıştır.
 • Condor Ejder Meyvesi ( Condor Ejder Meyvesi Pitaya) Hylocereus cinsinden ve guatemalensis türünden gelir. Bu çeşitlilik elle tozlanmaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden tozlaşan bir çeşittir. Meyve süper parlak mor hali ile çok büyük boyutludur. Dıştaki kabuk kısmı açık yeşil ve pembe renklerinde olur mosmor iç et kısmı olgunlaştıkça pembe kırmızı karışımı bir renge bürünür meyve gramajı ortalama 400 – 750 gr civarıdır. Muhteşem dış görüntüsünün yanında brix değeri oldukça yüksek 19 civarıdır.
 • Makisupa Ejder Meyvesi ( Makisupa Ejder Meyvesi Pitaya) Hylocereus undatus ve Hylocereus polyrhizus’tan gelen melez bir çeşittir. Bu tür tatlı ve hafif sıkılaştırıcı bir tada sahip, mükemmel kırmızı etli bir meyvedir. Meyvenin kırmızımsı pembe yüzeyinin etrafına sarılmış kısa yeşil yüzgeçlere sahiptir ve çok hoş bir görüntüye sahiptir. Meyvemizin gramaj ortalaması 400 – 750 gr arasıdır orta büyük boy arası gezinir. Brix değeri 15 civarıdır.

Pitaya Hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz eğer aşağıdaki konularımızı takip edebilirsiniz.

Pitaya Ejder Meyvesi Bilgi İletişim ve Sipariş Hattı : Whatsapp 0 532 761 0 761

En Çok Okunan Konular

Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Evde Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?
Balkonda Pitaya Ejder Meyvesi yetiştiriciliği?

Tarım Orman Bakanlığından da ayrıca bilgi alabilirsiniz