Doku Kültürü İle Pitaya Yetiştiriciliği

ihtiyaçlarınız Önceliğimizdir! Önceliğimizdir!Önceliğimizdir!

Hollanda ve Vietnam dan İthalatını Yaptığımız Pitaya Çeşitlerini Geliştiriyoruz

Hedefimiz!

2021 itibari ile yıllık 100 bin pitaya ejder meyvesi fidanı üretimi tamamlayıp Her evde Pitaya yetiştiriciliğini başlatmak istiyoruz!

Sürdürülebilir Tarım Politikamız

Temel gaye küçük alanda minimum masraf, maksimum gelir hedefidir. Pitaya Bunun için en uygun ürün gurubudur

İş Performansımız

"Plant Bio Nano Teknoloji" Gurubunu Bünyemize katarak Doku kültürü sayesinde performansımızı 5 kat artırdık!

İş Organizasyonlarımız

Evde & Balkonda Pitaya yetiştiriciliği projemiz ile neredeyse küçük ve orta işletmeler dahil tüm evlere misafir olduk

Ürün Geliştirme Ekibimiz

Saksıda Pitaya Yetiştiriciliğini geliştirmek için uzman ürün geliştirme ekibimiz ile her bir pitaya fidanından maksimum ürün elde etmeyi hedefliyoruz

24X7 Destek

İster evinizde & balkonunuzda Pitaya ejder meyvesi yetiştirin, isterseniz 1000 dönümlük serada Sürekli ücretsiz pitaya destek hattımızdan faydalanabilirsiniz

Ejder meyvesi pitaya hakkında sıkça sorulan sorular!

Ziyaretçilerimizin en çok sordukları soruları da sizler için derlemeye çalıştık
Ejder meyvesi pitaya ne zaman meyve vermeye başlar? Ejder meyvesi Pitaya dikim yapılacak yönteme ve fidan türüne göre değişkenlik gösterir. Tohumdan yapılan dikim yöntemi ticari olarak onaylanmasa da 4 veya 5 yıl sonra verime ulaşır. Pitaya’nın tohum yapısı % 80 erkek, % 20 dişi olduğu için sonuç çoğu kez hüsran olur. Daha önce en iyi verimin alındığı gelişmiş dallardan alınan çeliklerden elde edilen fidanlar ilk yıl tadımlık daha sonraki 2 ve 3 yılda ticari verime başlar. En makbulü olan olgunlaşmış, daha önce meyve alınmış pitaya dallarından elde edilen fidanlar 1 yılda verime başlar .

Ejder meyvesi karlı bir yatırım mıdır? Ejder meyvesi Pitaya çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız için iştah kabartıcı, ilginç ve heyecanlı bir yatırımdır. Eşdeğer yatırımlara göre ülkemizde yeni olması rakipsiz olması pazar sıkıntısı olmaması, ilaç maliyetleri yok denecek kadar az, işçiliği düşük getirisi oldukça yüksektir. 1 dönüm sera için örneklemek gerekirse üçüncü yılında doğru fidanlar ve doğru bakım ile tam verime oturduğu zaman yıllık 100 bin TL – 150 bin TL arası bir kazancı olur yıllık gider ise 5/6 bin TL gibi düşük bir rakamdır.

Ejder meyvesi fidanı ne zaman dikilir? Ticari seralara yapılacak dikimler aralık 15 ve ocak 15 arası hariç dikim yapılır. Bu iki tarih arası kış aylarının en sert geçtiği aylardır tavsiye edilmez. İlkbahar zamanı yapılacak dikimler hava sıcaklığının yükselmesi sebebi ile fidanların çok hızlı kök salıp büyümesine etki yapar. Evlerde bahçelerde hobi olarak dikim yapılmak istenirse saksıda 2 fidan gibi yılın 12 ayı dikim yapılır kışın soğuktan ve yağmurdan koruması ve bakımı çok kolay olur.

Evde ejder meyvesi yetiştirebilir miyim? Evet ejder meyvesini evde balkonda yetiştirebilirsiniz. Eğer 1.5*1.5 güzel ışık alan direk güneşe maruz kalmayacak evinizin yada balkonunuzun bir köşesi varsa çok da güzel bir dekoratif bitki olur.

Ejder meyvesi ne kadar aralıklarla dikilmelidir? Ejder meyvesi (Pitaya) fidanlarının aralığı dikimi yapılacak arazinin konumuna ve etrafındaki oluşuma göre değişir. Mesela dikim yapılacak arazi etrafına da yüksek ağaçlar ve seralar var ise hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde o zaman şemsiye sistemi dediğimiz dikim yöntemi ile 1 dekara 680 adet fidan dikimi yapılır ve direk aralıkları 3*3 metre olur. Arazi etrafı eğer tamamen açık ve hava sirkülasyonu çok güzel olursa sıralı sistem dediğimiz dikim yöntemi uygulanır. Sıra arası direk mesafesi 3 metre olur sıra üstü direk mesafesi 3 metre fidanların arası 30 cm ile 50 cm olur. Fidan sayısı 1400 ile 1700 adet olarak değişir daha fazla detay için

Ejder meyvesinin yurtdışına ihracatı yapılır mı? Ejder meyvesi Pitaya Türkiye için çoğalmış gibi görünse de henüz çok yeni ve üretim olarak ihtiyacın yüzde 1-2 civarını anca karşılamaktadır. Bu yatırımcılar için bir ilki teşkil etmektedir. Pitaya’nın pazar sorunu yoktur. Dünyanın en pahalı ve popüler meyvelerinin başında gelir. Bundan dolayı rağbet fazladır. İç piyasada henüz yeni tanınsa da ülkemizce sevilen bir meyve olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ayrıca başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa’dan çok ciddi siparişler vardır. Bu ise pazar sorununu ortadan kaldırmaktadır. İhracata çok uygun bir ürün olmakla birlikte katma değeri yüksektir.

Ejder meyvesinin 1 fidanı ne kadar meyve verir? Ejder meyvesi Pitaya fidan dikiminden itibaren cinsine bağlı olarak 3. yıl tam verim alırsınız. Sistemi oturmuş yerini sevmiş, bakımları tam yapılan 3 yıllık bir ejder meyvesinden yılda fidan başı 25 ila 75 arası meyve verir.

Ejder meyvesinin ideal boyutu nedir? Ejder meyvesinin boyutu ortalama 350, 600 gram ve 1 kilo olarak değişebilmektedir. Yurtiçinde, pazar tercihi yüksek gramaj talebi olurken yurtdışında ise tam tersi 350 – 500 gram aralığındadır.

Ejder meyvesi yılda kaç defa meyve verir? Ejder meyvesi (Pitaya) baharın gelmesi ile uyanır. çiçeklenme ise nisan sonu mayıs başı gibi başlar yedi veren bitki misali mayısta açan çiçekler 40 günde meyveye dönerken aynı zamanda tomurcuk ve çiçeklenme devam eder. İlk çiçekler meyve olup hasat başladıktan sonra aralık ayına kadar ortalama her 40 günde hasat yapılır. Hava şartlarına göre bir sezonda ortalama 5 ila 6 hasat yapılır. Bazı cinsler 7-8 hasada kadar çıkabilir .

Ejder meyvesinde karşılaşılan hastalıklar nelerdir? Diğer bitkiler ile karşılaştırıldığında neredeyse ejder bitkisinin hastalık ve zararlıları yok denecek kadar azdır. Tabiki bu hiç bir hastalığa yakalanmayacak anlamına gelmez. Ejder meyvesi Pitaya Fidanları bazı hastalıklara maruz kalır. Mildiyö, mantar ve unlu bit gibi çeşitli hastalıklar olur. Fakat erken müdahale edilip gerekli ilaçlar verilirse pitaya ölmez ve etkilenmeden verimine devam edebilir. Ayrıntılı bilgi edinmek için ejder meyvesi pitaya hastalık ve zararlılar ile mücadele konumuza göz atabilirsiniz.

Ejder meyvesi yetiştirme ve bakımı zor mudur? Daha önce seranızda veya hobi bahçenizde, hatta evinizde domates yetiştirdiyseniz eğer, Ejder meyvesi yetiştirmenin ne kadar kolay ve zahmetsiz olduğunu göreceksiniz. Ama tabi ki dikkatli ve iyi bir bakım gereklidir. Mesela muz, salatalık ve domates benzeri ürünler gibi işçiliği bakımı ile sulama işlemleri daha kolaydır. Evde balkonda saksıda yetiştirmek çok daha kolaydır gerekli bakım yapıldıktan sonra mutlaka meyve verimi olur. Daha ayrıntılı bilgi alabilmek için Ejder meyvesi budama ve bakımı için hazırladığımız yazımıza göz atın lütfen

Ejder meyvesi nerelerde yetişir? Ejder meyvesi Pitaya Bilindiği üzere tropikal bir bitkidir. Ülkemizde tropikal iklime sahip yerler Akdeniz ve egenin sahil kısmı yani rakımı düşük yerlerdir. İl olarak ticari yetiştiricilik yapılabilecek yerler: Adana, Osmaniye, Hatay, Mersin, Antalya Muğla, İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa gibi yerlerde rakamsal olarak ise; 400 rakıma kadar yetişmesi uygundur. Saksı yani ev yetiştiriciliği için bu şartlar geçerli değildir.

Ejder meyvesi nasıl çoğaltılır? Ejder meyvesi Pitaya tohum ve çelikleme yöntemi ile çoğaltılır. Tohumlar genelde %80 erkek %20 dişi olur. Bu yüzden genelde bazı denemeler sonuç vermez. En etkili yöntem daha önce meyve alınmış olgun dallardan alınacak çeliklerin köklendirilmesi ile olacaktır.

Ejder meyvesi köklendirme nasıl yapılır? Ejder meyvesi Pitaya Köklendirmesi, şitli solüsyonlar ile yapılır. Ayrıca toprak gübre perlit gibi bazı maddelerin karışımı ile köklendirme yapılabilir.

Pitaya bakımı nasıl yapılır? Ejder meyvesi Pitaya Bakımı sulama gübreleme budama ilaçlama ve bazı geliştirici takviyeler ile yapılır.

Ejder meyvesi toprak yapısı nasıl olmalıdır? Ejder meyvesi pitaya bir kaktüs gurubu olduğunu unutulmamalıdır. Ejder meyvesi Pitaya Çok özel bir toprak yapısı istememekle beraber, süzek fazla su tutmayan bir toprak yapısı şarttır. Toprağın ph azot fosfor gibi bazı gerekli elementleri istenilen seviyede olmalıdır. Bunun eksik yada fazla olduğunu anlamak için TOPRAK ANALİZİ gereklidir. Bu dengeleme uygulandıktan sonra herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Pitaya toprak ihtiyacı için ayrıntılı bilgi almak isterseniz Pitaya toprak isteği başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Balkonda pitaya ejder meyvesi yetiştiriciliği

Bir günde balkonda bende ejder meyvesi pitaya yetiştirebilir miyim? diye 17 soru geldi, değerli egzotikgarden.com takipçileri daha önce ejder meyvesi pitaya hakkında evde ejder meyvesi yetiştiriciliği hakkındaki yazımızı bu link den takip edebilirsiniz. Sorunun cevabına gelince evet balkonda ejder meyvesi pitaya yetiştirebilirsiniz. Eğer bir sahil kasabasında değilseniz eğer ufak bir kaç ayar yapmanız gerekecek. Bu ayarlardan öncede lütfen şu sorulara cevap verin.

  • Balkonumda 2*2 bir kullanılmayan alan var mı? Bir kere pitaya ejder meyvesini dikeceksiniz, bir daha yerinden oynatmayacaksınız. Sürekli yer değişikliğini seven bir kaktüs çeşidi değildir.
  • Balkonum yeterince güneş ışığı alabiliyor mu? Doğu ve güneydoğu ya bakan bir çok balkonda güneş ve ışık problemi oluşmaktadır. Yeterli ısı ve ışık alamayan ejder meyvesi pitaya gelişimi yavaş olur ve meyve alımı zorlaşır.
  • Gün boyu balkonumun ne kadar rüzgarlı oluyor? Çok sert rüzgarların olduğu balkonlarda tozlaşma olmaz, çiçek kendini koruyamaz ve meyve ye bağlaması güçleşir. Hafif rüzgar ve havadar bir alan en idealidir.
  • Gece ve gündüz ısı değişikliği ne kadar oluyor ? Ejder meyvesi pitaya için değil tüm sebze, meyve ve çiçek yetiştiricileri için geçerli temel bir kuraldır, gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı 8 derecenin üstüne çıkarsa her bitki kendini korumaya alır ve gelişimi ve meyve verimi azalır hatta hiç olmaz.
  • Kurak iklimde yaşıyorsanız ? her gün nasıl nemlendireceğim? Pitaya saksısı kenarına suya doldurulmuş pet şişeler mi koyacağım, her gün sabah akşam fıs fıs mı yapacağım.
  • Nem ve ısı dengesini sağlayamazsam 2*2 veya 2.5*2.5 büyüklüğünde bir mini sera ile sorunu çözebilir miyim? Yada başka nasıl çözümler bulabilirim.
  • En önemli soru pitaya ejder meyvesi yetiştiriciliği bir heves mi? gönül verdiniz mi?

Bu soruları cevapladıktan sonra halen pitaya ejder meyvesini balkonda yetiştirmek istiyorsanız eğer, aklınıza takılan her konuda tüm ekibimiz emrinizde. Pitaya fidanı nerden alınır? başlıklı yazımızı okumanızı ve ejder meyvesi pitaya hakkında sıkça sorular sorulara göz geçirebilirsiniz.

Kaktüs Bitki Besin & Bitki Vitaminleri

Her bitkinin besin istek ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu bilmeyenimiz kalmadı. Zaman ve mekâna göre aynı tür bitkilerin istekleri bile değişmektedir. Örneğin nemi bir bölgede yetişen kaktüs bitkisi ile kurak ve nemin hiç olmadığı bir bölgede yetişen kaktüsün bile besin istek ve ihtiyaçlarının farklı olduğu aşikârdır.

Daha önceleri araştırma ve incelemeler neticesinde ortaya çıkan bitki istekleri artık sadece laboratuvar ortamında istekler belirlenip son teknoloji ekipmanlar ile bitkinin istekleri orantılı olarak eklenerek kullanmayacağı hiçbir besin elementi kullanılmayarak maliyet den ve zamandan ciddi tasarruf edilmeye başlanmıştır. Bu sayede gereksiz harcamalardan ve toprağın kirletilmesi ve kitlenmesi önüne geçilmiştir.

                Örneğin İçeriğinde; Azot, Fosfor, Potasyum, Demir, Çinko, Bakır, Kalsiyumun yanı sıra Hümik, Fülvik Asit ve yüksek organik madde bulunan bir bitki besini sayesinde Kaktüslerin Kök gelişimini ve gövde gelişimini hızlandırır. Buradan yola çıkarak gübrenin içeriğindeki organik madde oranını daha yukarı çektiğimizde hem içerdeki Ph dengeleyici asitler daha uzun yaşayacak, hem de kaktüsün gübreyi daha rahat alması sağlanacaktır.

Egzotikgarden.com tarafından üretilen bitkiye özel bitki besini sayesinde 4 mevsim bitkinizin tüm ihtiyaçları karşılanacak, kök ve gövde gelişimi devam ederek, yapraklarının daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Çiçek coşturan özelliği olan bu bitki besinleri sayesinde bitkiyi çiçek açmaya teşvik ederek olgun ve kaliteli tohum almanızı sağlayacaktır.

                Birçok bitkide test edilip % 100 müşteri memnuniyetine ulaşan egoztikgarden.com bitki besini sayesinde artık hobi, dekorasyon veya üretim amaçlı bitkileriniz bir nefes alacak ve sizde bitki yetiştirmenin keyfine varacaksınız.

Evde kaktüs gübresi nasıl yapılır? sorusu son günlerde yoğun olarak gelmeye başladı. Kaktüs gübresine girmeden önce kaktüs bitkisini biraz tanıyıp gübre isteklerini incelemek daha makul olacak kanımca. Bir çok kaktüs yetiştiricisi NPK olarak adlandırılan genel maksat güre kullandığını gelen maillerden anlıyorum. Fakat burada zamanla bir sıkıntı baş göstermeye başlayacaktır. Kaktüsünüz bunların hangisini hangi oranda kullanacaktır. Takip ve kontrol ile buna ulaşabilir miyiz evet gözlem yeteneğimiz kuvvetli ise tespit edebilir Evde kaktüs gübresi yapabiliriz.

Peki Gelelim sorumuza evde kaktüs gübresi nasıl yapılır? Şimdi tek tek gübre içeriğini inceleyelim NPK denen olay nedir, ne işe yarar tek tek inceleyelim. Azot bitkinin gövde ve yaprak gelişimine, Fosfor çiçek, kök, tohum gelişimine ve Potasyum da hastalıklara karşı direncine etki eder. Piyasada birçok ürün içeriği incelendiğinde NPK =5+5+5 şeklinde oranlarla karşılaşıyoruz. Bu tarife göre bu NPK oranları gayet iyi gibi gelse de; İşin aslı öyle değil ne yazık ki.

Burada şu sorulara cevap vermeniz gerekmektedir. Kaktüsüm kaç yaşında erken yaşlarda bir iki yaşında olan kaktüsün çiçek açma gibi bir olasılığı olmadığını hepimiz biliyoruz. Yanlışlıkla kaktüsün çiçek açmaya bir şekilde şahit oldunuz döllense bile o tohumdan size yar olmaz. Çünkü kaktüs tohumu olgunlaşmamış olur.  Bu bağlamda evde kaktüs gübresi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı elimizdeki gübre içeriklerini kaktüsümüzün yaşına, üzerindeki yavru sayısına ve kök gelişimine göre NPK =3+7+5 veya NPK =3+6+6 şeklinde yapmamız en doğal ve akılcı yol olduğu görünmektedir.  Benim şahsi tercihimi sorarsanız hiç bunlarla uğraşmadan kaktüs, sukulent, taş kaktüs ve bonsai konusunda Türkiye’nin büyük firması egzotikgarden.com üretimini yaptığı kaktüs bitki besini bütün dertlerinizi çözeceğine eminim.

Son bir aydır gerek konularımızın altına, gerekse canlı yayın ekranımıza en çok sorulan soru “Doğal kaktüs gübresi” bunun en büyük sebebi artık doğal ve organik ile kafamızı bozmamızdan kaynaklanıyor.  Doğal ile yatıp, doğal ile kalkar olduk. Burada size güzel bir haberim var, 120’ye yakın kaktüs gübresi üzerinde yaptığımız inceleme neticesinde Doğal kaktüs gübresi’ni bulduk ve sizinle paylaşmak istedik.

Kaktüs bitkisini Türkiye’ye tanıtan birçok koleksiyoncunun gece gündüz sitesinden ayrılmadığı egzotikgarden.com tarafından hazırlanan yarasa gübresi, solucan gübresi ve açık deniz yosunu gübresi sayesinde tamamen doğal olan Doğal kaktüs gübresi bir Aralık 2019 tarihinde satışa sunulacak ve siz kaktüs severlerin beğenisine sunulacak.

İçerik bakımından dünyanın en kaliteli kaktüs gübresi olan yarasa gübresi, solucan gübresi ve açık deniz yosunu ile zenginleştirilerek imal edilmektedir. İçerik olarak, mineral ve iz elementler bakımından oldukça zengin olduğu görülüyor. İçeriğinde; Azot, Fosfor, Potasyum, Demir, Çinko, Bakır ve Kalsiyumun yanı sıra Hümik, Fülvik Asit ve Organik Madde, Kaktüslerin Kök gelişimini ve gövde gelişimini hızlandırır. Organik Karbon’un ham maddesi olarak bilinen yarasa gübresinin yararları saymakla bitmez. Canlı bakteri deposu olan doğal kaktüs gübresi, zengin içeriği ile kaktüs’ün istediği tüm mineralleri içinde barındırmaktadır. Egzotikgarden.com tarafından üretilen doğal kaktüs gübresi solucan gübresi ve açık deniz yosunu ile takviye edilerek daha kuvvetli ve kaktüs bitkisine daha hızlı nüfus etmesi sağlanmıştır.

Kaktüs gübresi kullanımı hakkında her ağızdan bir sesin çıktığı bir dönemde yaşıyoruz. Bilgili bilgisiz her kez kaktüs hakkında bilgisi var ve enine boyuna kaktüsü incelemeye geldiği zaman kimse yanaşmıyor.  Çünkü kaktüs bitkisi etli bitkilerin içerisinde en farklı gelişimini ve soyunu devam ettiren bir bitkidir. İncelemek gerçekten zordur ve yorucudur.  Elinize geçen her gübreyi kaktüse vererek toprağın kitlenmesine, kaktüsünüzün köklerinin çürümesine ve içten içe kendini yiyip etrafında çürükler oluşmasına ve sonunda kaktüsün ölmesine sebep olacaktır. 

Kaktüsün canlılığının korunması için gübre içeriğinin neler barındırması gerektiğini inceleyelim. İlk önce kaktüs gübresi ilk önce pH dengeleyici olması gerekiyor, kokusuz ve çevre kirliliğine meydan vermemesi gerekiyor.  Doğal kalsiyum barındırması ve raf ömrünün uzun olması, kaktüsün sulanması ile birlikte akıp gitmemesi gerekiyor. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda Kaktüs gübresi kullanımı önemi bir kat daha artıyor.

Kaktüs her mevsim gübrelenmeye ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Çünkü kış aylarında uykuya yatan kaktüs bitkisi gübre kullanmaz. Fakat son dönemlerde uykuya yatmasını önleyen sıcak ortamlarda yani evde bakımına başlanan kaktüs bitkisi kış aylarında uykuya yatmadığından dolayı gelişimine devam etmektedir. Biz Kaktüs gübresi kullanımı uygulamalarımızda  egzotikgarden.com tarafından üretilen içerik itibari ile pH dengeleyici olduğu, kokusuz ve çevreye saygılı, içeriğinde bulunan doğal kalsiyum sayesinde ürünün raf ömrünü uzun, kullanımı kolay, Su ile karıştırılabilir, toprağa nüfusu kolayca sağlanabilir, Toprağı havalandıran, kaktüsün köklerinin daha hızlı gelişimi sağlayan, Uzun süre etkisini koruyan, Kaktüsün direncini arttıran, hazır besin olduğundan bitki tarafından hızla alınabilen, bitki besleyici ve koruyucu özelliği olan, çiçeklenmesini ve döl tutumunu arttıran, kök ve yaprak hastalıklarının tedavi edilmesinde etkisi olan kaktüs gübresini kullanıyoruz.

kaktüs solucan gübresi verilir mi? Sorusu da son dönemde en çok sorular içerisinde. Kaktüse direk solucan gübresi verilemez. Bunun en büyük sebebi ısıl işlemden geçemeyen solucan gübresi içerisinde bir çok zararlı madde bulunduğu hiç şüphesizdir. Solucan gübresi düzgün üretim aşamasından geçip, hijyen dikkat edilip, ısıl işlemden geçirildikten sonra sulandırılarak az az verilebilir. Akat solucan gübresinin kaktüs için yavaş salınımlı olduğundan ve gübreden daha çok toprak düzenleyici özelliği olduğundan dolayı böyle bir sıkıntı yaratması kaçınılmaz. Çünkü kaktüsün ilkbaharda gözlerini açar açmaz hazır besinle karşılaşması ile yaz sonunda ihtiyacının bir parça karşılanması farklı iki durumdur. Yaz sonunda alacağı besin takviyesi ile kış uykusuna geç hazırlık yapacağından büyük ihtimal kaktüsünüz ölecektir.

Kaktüse ille de solucan gübresi vereceğim diye inat ediyorsanız sıvılaştırın ve 24 saat içerisinde kaktüse verin ki, toprağa içindeki az miktarda olan mineral ve vitaminlerin toprağa karışımı sağlansın. kaktüs solucan gübresi verilir mi?  Sorusunaayrıca kaktüsün ihtiyacı nedir? Neye ihtiyaç duyuyor ve solucan gübresinin içeriğinde ne var bilmeden kaktüs bitkisine atmanın ne derece riskli olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Yukarıda saydığımız sorunlarla karşılaşmamak için benim size tavsiyem solucan gübresi takviyeli egzotikgarden.com tarafından üretilen kaktüs gübresini kullanmanızı tavsiye ederim. kaktüs solucan gübresi verilir mi? Sorusunu ayrıntılı olarak cevapladığımı düşünerek hatırlatmak istediğim en önemli konularda bir tanesi de, kaktüs bitkisinin ihtiyacı anında gerekli gübrelemenin yapılıp kaktüs bitkisinin ihtiyaçlarını karşılamak aynı zamanda kökleşmeyi, çiçek açımını ve yeni yavruları beslemek gerektiğini unutmayalım.